AHALİ DAVUL ZARI GİBİ GERGİN

0
245

Yazımın başlığını önceki gün akşam CHP  İl başkanımız ve millet vekillerimize yapılan yorumlarda beyan etmiştim. Bugün de konuyu detaylandırmak istedim.  İttifak konusunda Balıkesir karışık, özellikle CHP. Seçmeni Ahmet AKIN’ın geri çekileceği ve Balıkesir’de sadece İmail OK’un desteklenmesi yönündeki karara tepki göstermektedir. Bunun nedenini daha önce de yazdım ama bir kez daha tarihe not düşmek adına yazayım. Herkesten önce açıklanması, seçim çalışmalarına başlaması, iyi bir rüzgar yakalaması, her kesimin desteğini alması, %60’ın üzerinde oy alacağı kamu oyu yoklamaları ile netleşen Ahmet AKIN sorunu herkesi germiştir.

4 Ocakta PM. Toplanıp kesin kararı verecekmiş. Bu saatten sonra sayın AKIN’ın CHP adayı olarak tekrar açıklanma olasılığı çok düşüktür. Buna rağmen herkes o tarihi bekleyip ondan sonra karar vermek üzere teyyakkuza geçmiş durumda. Başka bir alternatifde dillendirilmeye başlandı. Sayın AKIN’ın partisinden istifa etmesi, bağımsız olarak Balıkesir Büyükşehir belediye başkanlığına adaylığını koyması yönünde. Bu konu çok değişik bir mevzu. AKIN şayet böyle bir karar alacaksa, parti meclisini beklemeden almalıdır kanısındayım. Neden diyeceksiniz? Keza parti meclisindeki üyelerin tamamını kendisi gayet yakından tanıyor. Ayrıca, genel başkan sayın KILIÇLAROĞLU’nun  ne düşündüğünü yayda ne yapacağını da tahmin edebilecek kadar ona yakın birisi.

Dolayısıylada, eğer, bağımsız büyükşehir belediye başkanı olmak niyetindeyse, bunu derhal en kısa sürede açıklamalıdır. “Partimin alacağı karara saygı duyarım.” Diyorsa o zaman son şans olarak 4 ocağı bekleyecektir. Fakat, il başkanı ve yöneticilerinin üzerinde oluşan örgüt ve kamuoyu baskısını da göz ardı etmemek gerekir. Yorumlarda yenilir yutulur şeyler söylenmiyor. Daha önceleri de defalarca yazıp söyledim. İsmail OK’a CHP Seçmeni oy vermeyecek. Bazı okurlarım da: “Bizlerin oylarını kimse ipotek altına alamaz.” demektedirler.

Tüm bu yazdıklarım ve yazamadığım şeyler ışığında, 31 mart seçimlerinde Balıkesir’de ne olacağı daha netleşmedi. İlçe belediye başkan adayları açıklanmadı. Hangi ilçede kim aday çıkaracak konusunda pazarlıklar kapalı kapılar ardında millet ittifakında görüşülürken, diğer ittifak ise seçim çalışmalarını son hızla sürdürüyor. Seçmen ise 31 martta kararını vermek üzere olan biteni dikkatle izliyor. Saygılarımla.

Salih Mehmet ASLAN

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın
İsminizi giriniz.