TÜRKİYE POMAK DERNEKLERİ FEDERASYONU’NDAN TUĞBA GÜNER’E TAM DESTEK

0
289

TÜRKİYE POMAK DERNEKLERİ FEDERASYONU’NDAN TUĞBA GÜNER’E TAM DESTEK

TUĞBA GÜNER: ‘MECBUR DEĞİLSİN BALIKESİR’

Demokrat Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tuğba Güner Türkiye’de bir iki başlılık, bir dayatma, bir ayrımcılaştırma uygulanmakta olduğunu ifade ederek “Bir şeyleri değiştirmek, daha demokratik şartlarda bir yaşam, hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir ortam istiyorsak bizlerinde aktif olarak bir şeyler yapmasın gerektiğini düşünerek, demokratik, laik. Atatürkçü bir Pomak kızı olarak kendi memleketim Balıkesir’den ‘BEN DE VARIM’ diyerek bu yola çıktım” dedi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı son günlerde ayrı bir atmosfere sahne oluyor. Cumhur ve Millet İttifakının alternatifi olarak addialı bir adayda Demokrat Parti’den çıktı. Cumartesi günü Genel Başkan Gültekin Uysal’ın katılımı ile Havran’da seçim bürosunu açan İl teşkilatı dün Türkiye Pomak Dernekleri Federasyonu’nun düzenlediği yemeğe katıldı.

Balıkesirli Pomakların yanı sıra olumsuz hava şartlarına rağmen İzmir, Çanakkale, Edirne ve Bursa’dan düzenlenen etkinliğe katılan Pomak Dernekleri, Demokrat Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tuğba Güner’e destek oldular.

“POMAK KİMLİĞİNİ YAŞATMAK ÇALIŞIYORUZ”

Amaçlarının kaybolmaya yüz tutmuş ancak kırsallarda yaşatılan Pomak Kültürünü yeniden canlandırmak olduğunu ifade eden Pomak Dernekleri Federasyonu (PODEF) Başkanı Bayram Erat “Bizim için parti mühim değil, biz federasyon olarak tüm adaylarımızı destekliyoruz. Siyaseti derneğimize sokmamaya çalıyoruz. Biz burada bir kültür ve tarihimiz için çalışıyoruz” diye konuştu. Erat “Özellikle şehirlerde yaşayan Pomaklar kendi kültürlerini unutmuşlar. Tarihlerini bilmiyorlar. Kimliğimiz kayboluyor. Biz Pomak Dernekleri olarak Federasyon olarak Pomak kimliğini dilini, kültürünü ve tarihinin yaşatmak için, unutturmamak için çalışıyoruz” dedi.

“BİZ BU ÜLKE TOPRAKLARINA 140 YIL ÖNCE GELMİŞİZ”

PODEF Başkanı Bayram Erat yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

“Pomaklar, 25 Pomak köyünde simine olmadan yaşıyorlar. Birçoğunla temas halindeyiz. Pomak kültürünü yaşatmak adına Pomakça dil kursları açtık, 3 bin kelimelik Pomakça sözlük hazırladık. Turizm Bakanlığına Başvurduk ve devletimiz buna izin veriyor. Hedefimiz ortaokullarda seçmeli ders olarak mevcut 6 dil okutulmakta. Lazça, Çerkezce, Kürtçe, Boşnakça okutuluyor. 10 öğrencinin seçmesi halinde bir sınıfta Pomakça okutulabilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Talep olduğunda Milli Eğitim bunu karşılayacaktır. Pomak Tarihinin yazmak için çalışıyoruz, sempozyumlar düzenliyoruz, küçük belgesel filmler yapıyoruz. 27 Şubat tarihinde İstanbul’da Pomak Kültür sohbet toplantısı düzenleyeceğiz. 2019 yılında Pomak Tarih Vakfını kurmayı hedefliyoruz. Böylelikle bilimsel çalışmaların önünü de açacağız. Bir de üniversitelerle işbirliği yapıp Pomak dilini yaşatman için Pomak Dil Kurumu ya da Pomak Dil Enstitüsünü kurumsallaştırmayı amaçlıyoruz. Pomak Dernekleri kendilerine bağlı Biga iktisadi işletme açtı. İnegöl Pomak Derneği lokalini açtı. Gönen Merkezde de bir lokalimiz açıldı. Durmadan çalışmalar devam ediyor. Biz de ayda bir, bir araya gelerek birbirimizi görüyoruz. Yaptığımız gelişmeleri, çalışmaları birbirimize anlatıyoruz. Gittiğimiz illerdeki Pomak hemşehrilerimizle kaynaşıyoruz. Pomaklar çalışkan ve zeki insanlardır. Biz bu ülke topraklarına 140 yıl önce gelmişiz. 93 harbinden sonra büyük dalga olarak göçmüşüz. 1912-13 Balkan Harbinden sonra yine büyük bir dalga Balkanlardan Müslüman bir gurup olarak gelmişiz. Ve yine Lozan mübadelesi ile gelenlerin birçoğu Pomak. Ama örgütlenmemiz son 10 yıl da oldu. Pomaklar yönetmeyi seviyor, çalışmayı seviyor. Şimdi yerel seçim sürecindeyiz. Birçok Pomak başkan adayımız var. Bura Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey de Pomak. Osmangazi Belediye Başkan Adayı Mustafa Dündar Pomak. Çanakkale’de, Biga, Gelibolu ve Çan’da şu an ki mevcut başkanları ve adayları da Pomak. Edirne’de bir adayımız yine Pomak. Bizim için parti mühim değil, biz federasyon olarak tüm adaylarımızı destekliyoruz. Siyaseti derneğimize sokmamaya çalıyoruz. Biz burada bir kültür ve tarihimiz için çalışıyoruz. Balıkesir için de çok sevindik. Duyduk ki burada Tuğba Güner hanımefendi kardeşimiz aday oluş. Kendisini desteklemeye, kendisinin yanında olduğumuzu Türkiye’nin her yerinden kendisini takip ettiğimizi söylemek istedik. Başarılar onunla olsun. Yolu açık olsun.”

“GÜNER’İ O KOLTUĞA OTURTACAĞIZ”

Düzenlenen toplantıda söz alan Demokrat Parti İl Başkanı Tamer Alver Başkan adayı Tuğba Güner’i Ege’nin şivesi ile Balıkesir’in topuklu Efe’si olarak kabul ettiklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Çok güzel bir oluşum içinde olduğunuzu görüyorum. Tuğba Güner kardeşimiz ne kadar sizin kardeşiniz ise Balıkesir’e geldiğinden itibaren de benim de bu yaşta bir kızım var o da artık benim bir kızım. Ona sahip çıktığımıza inanın aksini düşünmeyin. Kendisi Balıkesir Büyükşehir başkanlığı adaylığını kabul ederek taşın altına elini sokmuştur. Biz de onu egenin şivesi ile Balıkesir’in topuklu Efe’si olarak kabul ettik ve basına da böyle lanse ettik. Tuğba Başkanımızın ailesine bir teşekkür etmek istiyorum. Ona bu görevi kabul etmesinde büyük rolleri olmuşlardır ve arkalarında durmuşlardır. Bu zor zamanda böyle bir görevi kabul etmek gerçekten zor. Onun için Tuğba kardeşime teşkilat olarak minnettarız. Biz hepimiz onun için çalışarak Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturtacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın.”

“BALIKESİR BİR YILDIZDIR VE BU YILDIZI HEP BİRLİKTE PARLATACAĞIZ”

İzmir, İstanbul, Bursa, Çanakkale gibi farklı şehirlerden bu hava şartlarında kalkıp bize destek olmak için gelen tüm Pomaklara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Demokrat Parti Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tuğba Güner bir şeyleri değiştirmek, daha demokratik şartlarda bir yaşam, hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir ortamı sağlamak için aday olduğunu vurguladı. Güner “Kutuplaşmaya karşı dik durmak için katılım sağladığınız için teşekkür ediyorum. Dernek Federasyon Başkanımız Bayram Bey ve bütün üyeler olarak Pomak Kültürünün yaşatılması, tanıtılması adına verdiğiniz çabaya bir Pomak kızı olarak teşekkür ediyorum. Malum hepimiz aynı ülkede aynı şartlarda yaşıyoruz. Ülkede bir iki başlılık, bir dayatma, bir ayrımcılaştırma uygulanmakta. Bizlerde bir şeylerden rahatsız oluyorsak, bir şeyleri değiştirmek, daha demokratik şartlarda bir yaşam, hak ve özgürlüklerin kısıtlanmadığı bir ortam istiyorsak bizlerinde aktif olarak bir şeyler yapmasın gerektiğini düşünerek, demokratik, laik, Atatürkçü bir Pomak kızı olarak kendi memleketim Balıkesir’den ‘BEN DE VARIM’ diyerek bir kimselerin buna dur demesini temsilcisi olarak bu yola çıktım. İnşallah sizlerin de destekleri ile bunu başaracağız” diye konuştu.

Amacının Balıkesir’de herkese açık, şeffaf belediyecilik anlayışıyla hizmet etmek olduğunu ifade eden Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tuğba Güner “Daha önce belirttiğim ve bundan sonra da her gittiğim yerde anlatacağım gibi Balıkesir bir yıldızdır. Fakat hak ettiği gibi parlamamaktadır. Balıkesir’imizin yıldızını hep beraber hemşehrilerim ile el ele parlatacağımdan hiç şüpheniz olmasın. Hiçbir şeye mecbur değilsiniz. Hiç birimiz mecbur değiliz. Mahkum değilsin Türkiye, mahkum değilsin Balıkesir diyorum” diyerek konuşmasını tamamladı.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın
İsminizi giriniz.