21 NİSAN ZOONOZ ETKİNLİĞİ

0
309

21 NİSAN ZOONOZ ETKİNLİĞİ

Kırsal mahallerimizde üreticilerimize yönelik yapmış olduğumuz eğitim faaliyetlerinden sonra il merkezimizde de bir sosyal etkinlik düzenledik. Bu etkinlikteki amacımızın bir tanesi ZOONOZ HASTALIKLAR (Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar) hakkında el broşürleri dağıtarak özellikle çocuklarımız başta olmak üzere insanlarımızı bilgilendirmek ve bu konuda bir farkındalık yaratabilmek tir. Çünkü insan sağlığını dolayısıyla halk sağlığını korumanın yollarından bir tanesi de hayvanlarımızın sağlığını korumaktan geçer.

SAĞLIKLI İNSAN // SAĞLIKLI HAYVANSAL GIDA// SAĞLIKLI HAYVAN// AŞILAMA GEREKİR.

Toplumumuzun sağlığını korumak içinde sağlığı TEK SAĞLIK konseptinde bir bütün olarak ele almak gerekir.

Dünyamızı bizlerle paylaşan, insanlığın beslenmesindeki temel gereksinimlerini sağlayan, evimizin bir ferdi gibi olup sevgisini, dostluğunu esirgemeden bizlere veren hayvanlarımızı AŞILATARAK onların sağlığını koruyabiliriz.

Ayrıca günümüz ve yakın geleceğin de en önemli sağlık sorunlarından birisi olan antibiyotik direnci probleminin çözümü de hayvanlarımızın aşılanmasından geçmektedir.

Yaz döneminin de yaklaşmasıyla beraber Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına da dikkat çekmek istiyorum. İlimizde de görülen bu zoonotik hastalığa karşı vatandaşlarımız dikkatli ve tedbirli olmalıdırlar.

Etkinlikte çocuklarımıza süt içme alışkanlığı kazandırma anlamında süt dağıtımı da yaptık. İçerdiği bileşenleri nedeniyle süt gibi mucize sayılabilecek bir hayvansal gıdanın önemini anlatmaya çalıştık.

Çocuklarımıza balon dağıtımı yaparak onları bir nebze de olsa mutlu etmeye çalıştık. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın  ve tüm halkımızın yaklaşan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını da kutlarım.             

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın
İsminizi giriniz.