2020 YILINDA BALIKESİR İHRACATINI %5,50 ARTTIRDI

0
957
T.C. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Aralık ayında aynı zamanda Türkiye bazında ihracat 17 milyar 844 milyon dolara yükselerek tüm yılların en yüksek ihracat değerine ulaşılmıştır. Küresel ekonomideki daralmaya rağmen ihracatımızda yaşanan bu olumlu gidişat, bize umut ve güç veren gelişmelerdir.
T.C. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Aralık ayında aynı zamanda Türkiye bazında ihracat 17 milyar 844 milyon dolara yükselerek tüm yılların en yüksek ihracat değerine ulaşılmıştır. Küresel ekonomideki daralmaya rağmen ihracatımızda yaşanan bu olumlu gidişat, bize umut ve güç veren gelişmelerdir.

Geçen yıl ihracatta daralmanın iki önemli nedeni vardı. Birincisi, hedef pazarlarımızın covid-19 nedeniyle küçülmesi;  ikincisi ise ihracat birim fiyatlarımızın son yılların en düşük düzeyine inmesi. Firmalarımız daralan pazarlarına rağmen ciddi fiyat indirimleri ile miktar bazında ciddi ihracat artışları yakaladı. Bu sayede Türkiye, 2020 genelinde ihracat performansı  iyi sayılabilecek ülkeler arasında yer aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından yayınlanan 2020 Yılı İller Bazında Veriler’e göre Balıkesir iş dünyası olarak toplam 617 milyon 523 bin $ ihracat gerçekleştirdik. Bir önceki 2019 yılı verilerine göre bu rakamın 585 milyon 453 bin $ olduğunu görmekteyiz. Artış yıllık bazda %5,50 olarak gerçekleşmiştir . Özellikle Aralık ayında ihracatta sert yükseliş yaşandığını görüyoruz. Kasım ayı ile kıyaslandığında ihracatımız Aralık ayında %34,57 artış ile 72 milyon 490 bin $ olmuştur.

T.C. Ticaret Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre Aralık ayında aynı zamanda Türkiye bazında ihracat 17 milyar 844 milyon dolara yükselerek tüm yılların en yüksek ihracat değerine ulaşılmıştır.  Küresel ekonomideki daralmaya rağmen ihracatımızda yaşanan bu olumlu gidişat, bize umut ve güç veren gelişmelerdir.

Balıkesir Dış Ticaret Verileri’ne göre bu yıl 163 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. İhracat gerçekleştiğimiz ülkeler arasında son yıllarda olduğu gibi ilk sırada yer alan Irak’ı, Almanya, ABD, İtalya ve Brezilya takip etmekte. İhraç ettiğimiz ürünlerin başında ise 147 milyon 537 bin $ hacmiyle hayvansal mamuller ve su ürünleri yer alırken, ikinci sırada elektrik ve elektronik ürünler, üçüncü sırada hazır giyim ve konfeksiyon, dördüncü sırada otomotiv endüstrisi, beşinci olarak kimyevi maddeler ve mamulleri  şeklinde sıralanmaktadır.

Yaş meyve ve sebze, savunma ve havacılık sanayii, halı, kuru meyve ve mamulleri , iklimlendirme sanayii ve madencilik sektörlerinde en az %30 oranında bir ihracat artışı gerçekleşirken,

demir ve demir dışı metaller, zeytin ve zeytinyağı, su ürünleri ve hayvansal mamuller, mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörlerinde azalış gerçekleştiğini görüyoruz.

Bu veriler, Türkiye’nin, Balıkesir’in ve tüm ihracatçılarımızın başarısıdır. Tabloyu genel olarak ele alıp verileri iyi okuduğumuzda konjonktürel faktörler nedeniyle 2021 yılının ihracat için 2020’den iyi geçeceğini öngörüyorum. Balıkesir İş Dünyası olarak, güçlü yatırımlarımız, üretimimiz sayesinde, tüm tedarik zincirlerinde büyüme ve kalkınmaya öncü olmaya devam ederek, 2023 yılında ihracat rakamımızı 1 milyar dolara çıkartmayı hedefliyoruz. İhracat çarkındaki katkımızı artırmak adına azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

Saygılarımla

Rahmi KULA

Balıkesir Ticaret Odası

Yönetim Kurulu Başkanı