ATATÜRK’ÜN BALIKESİR’İ ZİYARETİNİN 96. YILDÖNÜMÜ İLE İLGİLİ BAŞKAN KAFAOĞLU’NUN KONUŞMA METNİ

0
912

Sayın Valim

Sayın Garnizon Komutanım

Balıkesir’in kahraman ve dindar insanları…

Bugün burada, Gazi  Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’e teşriflerinin ve Zağnos Paşa Camii’nde yaptığı tarihi hitabının 96. yılı münasebetiyle bir aradayız. Mustafa Kemal Atatürk, yedi kez Balıkesirimizi ziyaret etmiş ve bu ziyaretlerin ilki, bugün birlikte yıl dönümünü kutladığımız 6 Şubat 1923’te gerçekleşmişti.

Gazi’nin Balıkesir’de bir gece kaldığı bu ziyaretini unutulmaz kılan ise ertesi gün yani 7 Şubat’ta Zağnos Paşa Camii’nden halka seslenişiydi. Atatürk, camide okunan mevlidin ardından minberde Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah’ın selâmeti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun.” diyerek başladığı konuşmasında, yüce dinimizin birleştirici gücünden, Balıkesir’in dindar ve kahraman insanlarından, birlik ve beraberliğin öneminden, henüz kurulmamış olan Türkiye Cumhuriyeti’nden bahsederek şöyle demişti:

“İnsanlara maneví mutluluk vermiş olan dinimiz, son dindir, mükemmel dindir. Çünkü dinimiz; akla, mantığa ve gerçeklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eğer akla, mantığa ve gerçeklere uymamış olsa idi bununla diğer ilâhî tabiat kanunları arasında birbirine zıtlık olması gerekirdi. Çünkü bütün tabiat kanunlarını yapan Cenab-ı Hak’tır.”

Değerli Hemşehrilerim…

Balıkesir’de, bu topraklarda, 15 Mayıs 1919’da İzmir’in işgalinden sonra mevlit okuma vesilesiyle Alaca Mescid’te  toplanan, amaçları milli mücadele için vatan savunması yapmak olan 41 bayrak adam dönemin belediye başkanı Mehmet Emin Bey refakatinde gizliden gizliye örgütlenmişti.

Cemiyetin adı Kuva-i Milliye idi. Atatürk’ün temellerini attığı Milli Mücadele, Türk ve dünya tarihinin en önemli hadiselerinden biridir. Türk milletinin topyekûn seferber olduğu, mevcudiyetini, imanını, inancını, istikbal ve istiklalini korumak için ayaklandığı bu mücadelede elbette ki gözü pek, cesur bir lidere ihtiyacı vardı. İşte o lider Mustafa Kemal Atatürk idi. Bu lider, tüm deha ve kararlılığıyla ülkesi için canı pahasına savaşan kahramanlarımızla birlikte şanlı bir destan yazmıştır. Şimdi bize düşen ise bu destanı son nefesimize kadar yaşamak ve yaşatmaktır:

Ne diyor milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy;

Cehennem olsa gelen, göğsümüzde söndürürüz.
Bu yol ki Hak yoludur, dönme bilmeyiz, yürürüz;

Düşer mi tek taşı sandın harim-i namusun, 
Meğer ki harbe giden son nefer şehid olsun.

Şu karşımızdaki mahşer kudursa, çıldırsa, 
Denizler ordu, bulutlar donanma yağdırsa,

Bu altımızdaki yerden bütün yanardağlar
Taşıp da kaplasa âfakı bir kızıl sarsa,

Değil mi cephemizin sinesinde iman bir; 
Sevinme bir, acı bir, gaye aynı, vicdan bir;

Değil mi sinede birdir, vuran yürek yılmaz

Cihan yıkılsa emin ol bu cephe sarsılmaz.

Kardeşlerim…

Milli şairimizin de  dediği gibi bu millet her zaman küllerinden doğmasını ve ayağa kalkmasını bilmiştir. Kuvayi Milliye şehri Balıkesirimiz de Milli mücadelenin temellerinin atıldığı, bir milletin parçalanmaktan kurtularak adeta köklerinden yeniden ayağa kalkmasını bilmiştir. Milli mücadeledeki görevini canı pahasına da olsa eksiksiz yerine getirmiştir. Bizler o kahramanların torunları olmaktan, bu şehirde yaşamaktan, Milli Mücadelenin can damarı haline gelmiş bu Kuva-i Milliye topraklarda olmaktan büyük onur ve gurur duyuyoruz.

Atatürk’ün önderliğiyle büyüyen bağımsızlık ve egemenlik ruhu milletimizin damarlarındaki asil kanda her daim var olmuştur. Tıpkı 15 Temmuz gecesi vatanımızın bölünmez bütünlüğüne el sürmek isteyen,istiklal ve istikbalimize kasteden, yıllarca sinsice içimizde yuvalanmış Fetö terör örgütü mensubu satılmış hainleri durdurmak için nasıl  harekete geçtiyse, tarihten bu yana bağımsızlığına düşkün olan milletimiz; bugün de, yarın da buna izin  vermeyecektir.

Kıymetli hemşehrilerim…          

Kuvayi Milliye’nin başkenti Balıkesir, Gazi Mustafa Kemal’in dediği gibi, ülkesini muasır medeniyetler seviyesine çıkarma noktasında üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Cenab-ı Allah, her zaman ordumuzun askerlerimizin, güvenlik güçlerimizin ve milletimizin yanında olsun. Ülkemize kastı olan kötü emel sahibi menfaatçilere göz açtırmasın. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şehrimizi ziyaretinin 96.yıl dönümünü kutluyor, vatan ve bayrak uğruna savaşan bütün askerlerimize, gazilerimize ve güvenlik güçlerimize can ve minnet borçlu olduğumuzu hatırlatarak tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.