BAKAN KURUM’DAN ÖRNEK ŞEHİR BALIKESİR

0
850

ÖRNEK ŞEHİR: BALIKESİR

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Valiliği’nde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı.Düzenlenen toplantıya ayrıca Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Mustafa Canbey, Belgin Uygur, Pakize Mutlu Aydemir, Bakan Yardımcıları Fatma Varank ve Mehmet Emin Birpınar, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, İller Bankası Genel Müdürü Yusuf Büyük, Çed İzin ve Denetim Genel Müdürü Muhammet Ecel, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci, Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, Mekânsal Planlama Genel Müdürü Y. Erdal Kayapınar, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürü Ömer Alan, Yerel Yönetimler Genel Müdürü Turan Konak, AB ve DİD Genel Müdür V. Mehrali Ecer, İlçe Belediye Başkanları ve ilgili daire müdürleri katıldı.Toplantı sonrası açıklama yapan Bakan Kurum, ‘Sıfır Atık Projesi‘ hakkında bilgi verdi.SIFIR ATIK PROJESİ1 Ocak 2019 itibarıyla plastik poşetlerin ücretli hale geldiğini hatırlatan Bakan Murat Kurum, ‘Sıfır Atık Projesi‘nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hayata geçirildiğini belirtti.Proje ile 11 bin 800 kamu kurum ve kuruluşunda uygulama başlattıklarını anlatan Bakan Kurum, “İkinci 100 günlük eylem planları çerçevesinde bu sayıyı 13 bin kuruluşa çıkaracağız. Bu sayede 2023 yılındaki hedefimiz 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamak ve yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamak. Bu proje kapsamında ücretli poşet uygulamasına ilişkin bir yönetmelik yayınlandı. Bu yönetmelik çerçevesinde poşetlerimizin bir yüzünde çevreci sloganlar olacak, diğer yüzünde de yüzün alanının yüzde 20’sini geçmeyecek şekilde firmalar reklam verebilecekler. Diğer taraftan vatandaşlarımızın bez poşet ve filelere ulaşımını kolaylaştırmak adına da tüm marketlerimizde bez ve file uygulamasını zorunlu hale getiriyoruz. Ücreti karşılığında, kampanyalar kapsamında marketler vatandaşlarımıza hem bez hem de file uygulamasını sağlayacaklar. Ocak ayının ilk 10 gününe baktığımızda gıda perakendecilerinden aldığımız veriye göre, geçen senenin ilk 10 gününe göre poşet kullanımı yaklaşık yüzde 60-65 oranında azalmış durumda. Bu sayede 3 bin 500 ton plastiği de kullanmamış oluyoruz.” diye konuştu.

YEREL MALZEMELER KULLANILACAK

Konuşmasında Balıkesir’de yapılacak projelerle ilgili bilgiler de veren Bakan Murat Kurum, merkez Altıeylül ilçesindeki Gaziosmanpaşa Mahallesi’nde 263 hektarlık alanda 10 bin konutluk örnek proje gerçekleştireceklerini söyledi. Projenin az katlı ve yerel mimariye uygun olacağını belirten Bakan Kurum, “Yerel malzemenin kullanıldığı ve Balıkesir halkının istifade ettiği bir proje olacak. Bu alanın kuzeyinde organize sanayi bölgemiz var. Hem organize sanayi bölgesinde çalışan vatandaşlarımıza hem alt hem de orta gelirli vatandaşlarımıza hizmet verecek, örnek bir şehircilik anlayışını başlatıyoruz. İlk etapta 1000 konutu Balıkesir’e kazandırıyoruz. Gümüşçeşme Mahallesi’nde bir rezerv alanımız var. 46 dönüm bir arazi. Burası içinde şehrin kültürüne uygun bir proje olacak. 400 bağımsız bölüm olacak. Burada üretilen konutlar rezerv olarak kullanılacak. Böylelikle yeni meydanlar ve parklar kazandıracağız kentimize.” dedi.

BEZ TORBA DAĞITTI

Bakan Murat Kurum, Balıkesir’in diğer ilçelerinde hayata geçirilecek projeler ve millet bahçeleri hakkında bilgiler verdi. Bakan Kurum daha sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen bez torba dağıtım etkinliğine katıldı.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bez torba dağıtım etkinliğinden sonra Sındırgı’da düzenlenen toplu açılış törenine katıldı.