BALDEP BİGADİÇ İLÇESİ ÇALIŞTAYI BASIN AÇIKLAMASI

0
958

BALDEP BİGADİÇ İLÇESİ ÇALIŞTAYI BASIN AÇIKLAMASI

Baldep Bigadiç İlçesi Çalıştayı Basın Açıklaması

Balıkesirliler Dernekleri Platformunun (Baldep) 7. Çalıştayı 25-26-27 Ocak 2019 tarihlerinde Bigadiç ilçemizde yapılmıştır.
Bigadiç İlçe Belediye Başkanı Sn. İsmail Avcu’nun ev sahipliğinde yapılan çalıştaya İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Manisa il ve ilçelerinden platform kurucu ve katılımcı üye derneklerin temsilcileri katılmışlardır. 
Platform temsilcileri ilçe merkezinde kent kültürünün ve hafızasının unutulmaması için Bigadiç Belediyesinin eseri olan Kent Müzesi gezilmiştir. İlçemizi tanıtma turundan sonra Bor sanayi alanı gezilmiştir. Gezi sonrası Hisarköy Termal Otelde çalıştay toplantısına başlanılmıştır.

Platform toplantısında; 
1. 2018 yılı çalışmaları hakkında dönem değerlendirilmeler,
2. Kurucu ve katılımcı derneklerin temsilcilerinin teklif ve değerlendirmeleri hakkında görüşlerin alınması,
3. 2019 yılı çalışmaları için projelerimiz belirlenmiştir.
Bu projelerimiz ise;

1.Balıkesir Tanıtım Günleri: 
Göç ile gidilen illerden İzmir, Bursa ve Manisa illerinde Balıkesir ilimizin tarihinin, turizminin ve kültürünün tanıtması için ‘’ Balıkesir Tanıtım Günleri’’ etkinliklerinin yapılmasının gerekliliği hissedilmiştir. Yaşanılan şehirlerde Balıkesir ilimizin tarihini, turizmini ve kültürünü bilmeyen ve tanımayan hemşerilerimiz (bilhassa genç kuşaklar) çoğunluktadır. Bu etkinlikler ile hem hemşerilerimizin hem de o şehirlerde yaşayan diğer toplumlara kültürümüz tanıtmak ve yaşanılan kentlerde ortak milli kültürü oluşturmak olarak amaçlanmıştır.

2.Milli Kahramanımız Seyit Onbaşı Tanıtımı:
Göç ile gidilen il ve ilçelerde ‘’Çanakkale Savaşı Kahramanı Havranlı Seyit Onbaşı’’ nın tanıtımının yapılması, adının yaşatılması ve genç kuşaklara milli kahramanlarının bilinmesi bilincinin anlatılması ve yerleşim yerlerinde anıtının yapılması çalışması için platformumuz tarafından 2019 yılı Seyit Onbaşı yılı olarak belirlenmiştir. 
Bu proje; Çanakkale Deniz Savaşları’nın gidişatını kaldırdığı 276 kiloluk top mermisiyle değiştiren Koca Seyit’in (seyit onbaşı) ruhunu şad etmek ve en önemlisi yıllardır yabancıların
Hollywood film yapımlarıyla ürettiği sahte kahramanlara karşılık, Türk tarihindeki gerçek kahramanlarımızın çocuklarımıza ve gençlerimize rol model olarak sunulmasının sağlanmasıdır.2019 yılında dernek yönetimleri yaşadıkları kentlerde yapacakları üst düzey ziyaretlerde ziyaret edilen makam sahiplerine Koca Seyit heykelini ve tanıtım dökümanlarını vermeleri ile başlayacak olan tanıtımlar, belediye meclislerine sunulacak önergeler ile sokaklara ve parklara isminin verilmesi ile kamuoyu oluşturulması ile devam edecektir. Milli kahramanımızın adına uygun parklara heykelinin dikilmesi için projeler üretilecektir. 
2019 yılı kahramanımızın ölümünün 80. yılı olduğundan yaşanılan kentlerde yapılacak anıtlar şehirlerde yaşayanların ve o kentte gelenlerin ziyaret yerlerinden biri olacaktır. Belirli günlerde dernek yönetimleri tarafından hazırlanacak görseller ile tanıtımlarının yapılması olarak belirlenmiştir.

3.Tıbbi Aromatik Bitki Üretimi:
Kırsaldan göç ederek diğer şehirlere giden hemşerilerimizin köylerinde işlenmeyip atıl olarak kalan tarlalarının Tıbbi Aromatik Bitki Üretimi için değerlendirilmesinin planlanıp uygulanmasıdır.
Kırsal kalkınma planlarında mevcut olan bu projede amaç hemşerilerimizin atıl durumda olan arazilerinin değerlendirilmesinde sağlanacak maddi gelirden ziyade ürünlerinin ekimi, kontrolü ve hasadı zamanlarında doğduğu köylerimize periyodik olarak bağlarının güçlenmesi olarak planlanmaktadır. 
Ekim işini yapan hemşerilerimiz bu işlemlerini yaparken hem özlemini gidermek hem de emeklilik durumlarında köylerine dönüş için bir amaç olacağı kanaati oluşacaktır.

Bu projelerimizi Balıkesir Valiliği, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Havran Belediye Başkanlığı ve diğer ilgili kurumlarımızla paylaşılacaktır.

Platformumuzun Bigadiç çalıştayında bizlere gönlünü açarak ev sahipliği yapan Bigadiç ilçemizin sevilen Belediye Başkanı Sn. İsmail Avcu’ya, toplantımıza katılım sağlayan Ak Parti İl Başkanı Sn. Ahmet Sağlam’a, Balıkesir Milletvekilimiz Ak Parti Mkyk üyesi Sn. Yavuz Subaşı’ ya, Balıkesir Milletvekimiz Sn. Belgin Gökçe Uygur’a, Bigadiç Ak Parti İlçe Başkanı Sn. Neşet Akbıyık’a, Yargıtay Üyesi hemşerimiz Sn. Hikmet Kanık’a, Balıkesir Tadında Sohbetleri için Bayşad Kurucu Başkanı Sn. Mustafa Kuvancı’ ya ve Hisarköy Termal tesisleri personeline Balıkesir dışında yaşayan hemşerilerimiz adına teşekkür ederiz.
27 Ocak 2018

Balıkesirliler Dernekleri Platformu Yönetim Kurulu