BALIKESİR ADLİYESİ’NDEKİ GAZ SIZINTISI İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

0
827

Balıkesir’de, adliye binasındaki, 59 kişinin etkilendiği gaz sızıntısı ile ilgili TMMOB Makina Mühendisleri Odası basın açıklaması düzenledi..

YANGIN SÖNDÜRME SİSTEMLERİ BAĞIMSIZ KURUM VE KURULUŞLARCA DENETLENMELİDİR…

04.02.2019 tarihinde, Balıkesir Adliye binasında, 4’ü ağır olmak üzere 54 vatandaşımızın hastanelere kaldırılmasına neden olan gaz sızıntısı meydana gelmiştir. Maalesef genç bir kardeşimiz Allah rahmet eylesin hayatını kaybetmiştir. Üzüntümüz büyük.   Başımız sağolsun. Ailesine ve sevenlerine Makina Mühendisleri odası olarak sabırlar diliyoruz.

 Yetkililerin yaptığı açıklamada; gaz sızıntısının Adliye Binasının arşiv bölümünde meydana geldiği beyan edilmişitr.

Suyun söndürme etkisinin yeterli görülmediği veya su ile reaksiyona girebilecek maddelerin bulunduğu, depolandığı ve üretildiği hacimlerde uygun tipte söndürme sistemi tesis edilebilmektedir. Ancak Gazlı söndürme sistemleri; tesisin nitelik ve ihtiyaçlarına bağlı olarak uygun, güncel, sertifikalı ve ilgili standartlara göre tasarlanır.

  • Yine gazlı söndürme sistemlerinde hesaplarda kullanılan gazın yangını söndürmesi için hacim içerisindeki oranı tasarım aşamasında belirtilmeli, söndürücü gazın mahaldeki konsantrasyonunun insan sağlığı için etkileri sorgulanmalıdır.
  • Gazlı yangın söndürme sistemi çalıştığında ortamdaki oksijen oranını yaşam sınırlarının altına düşürdüğü için boğma etkisi (tıpta hipoksi) yapabilmekte ve oluşturduğu sis nedeniyle insan görüşünü engellemeyebilmektedir.
  • Her türlü gazlı söndürme sistemleri kurulurken; otomatik gaz boşaltımı sırasında veya sistemin devreye girdiğini işleticiye ve mahalde çalışan personele bildiren ve kişilerin söndürme mahallini tahliye etmesini sağlayacak olan sesli ve ışıklı uyarılar temin ve tesis edilmek zorundadır.
  • Sistemin koruduğu alana kontrollü girişin sağlanabilmesi için giriş kapısında kesme vanası olmalıdır
  • Karbondioksit gazlı yangın söndürme sistemleri insanların bulunmadığı trofa odaları, güç aktarma odaları, yanıcı sıvı depo odaları, elektirik kontrol pano odları gibi mahallerde kullanılmalıdır.
  •  İnsan sağlığını tehdit edici unsurları bünyesinde barındırmayan FM200 gazlı yangın söndürme sistemleri insanların bulunduğu ortamlarda tercih edilmelidir. Avrupa ve Dünyada ki bir çok ülkede insanların bulunduğu ortamlarda bu yangın söndürme sisteminin kullanılması yasal bir zorunluluktur.
  • Tüplerin sökülüp yılda 1 kez bakımcı tarafından tartılarak doluluk kontrolü yapılmalı, %10’dan fazla azalma varsa doluma gönderilmelidir. Tüm bu bakım kayıtlarının dökümante edilmiş olması esastır.
  • Gazlı yangın söndürme sistemi uygulanacak hacimlerdeki, doğal havalandırma amaçlı pencerede, kapıda veya duvarda bulunan menfez ve varsa havalandırma bacalarının yangın algılama ve gaz boşalım anında otomatik olarak kapanacak şekilde tasarım edilmelidir.

Tüm bunların dışında, tesisatın İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği hükümlerince yılda bir kez tarafsız ve bağımsız kurum/kuruluşlarca denetlenmiş olması gerekmektedir.

Balıkesir Adliye binasında meydana gelmiş olan üzücü olaydan çıkartılması gereken birçok ders bulunmaktadır. Dizayn, İşletme ve denetim aşamaları yukarıda sıralanmış olan Gazlı yangın söndürme sistemi ile ilgili olarak; yasal bakımdan denetim yetkisine sahip kurumlar ve kuruluşlar; Bakanlıklar, Belediyeler ve Valilikler, gereken denetlemeleri yapmak ve yaptırmakla görevlidir. Ancak  mevcut durumda yetersiz kadrolar, kadrolardaki teknik elemanların yetkin olmaması vb. nedenler, aslında işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin, yeterince sağlanamadığını göstermektedir.

Bu kapsamda yıllardır TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak önerilerimizi, görüşlerimizi ilgili kurumlara ilettik, kamuoyu ile paylaştık.  Odamız, gerçekleştirdiği Sempozyumlar ve Türkiye düzeyindeki yüzlerce etkinlikle, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kavramını yerleştirmeye, uzmanlık komisyonlarıyla çalışmalar yapmaya, ısrarla devam etmekte, eğitimler vermektedir.

Makina Mühendisleri Odası olarak diyoruz ki, bu konudaki yasal bakımdan denetim yetkisine sahip kurumlar ve kuruluşlar; Bakanlıklar, Belediyeler ve Valilikler denetim faaliyetlerini arttırarak, çağdaş yaşam ortamları ve koşulları oluşturulmak zorundadır.

Önerimiz; tüm kamuya açık binalarının denetimlerinin Valilik makamı tarafından görevlendirilmiş ve yetkilendirilmiş TMMOB’ye bağlı ilgili Odalar (Mimar, İnşaat Mühendisi, Makina Mühendisi ve Elektrik Mühendisleri) ile İtfaiye Daire Başkanlığı görevlilerince oluşturacak ekip ile ivedilikle denetlenmelidir. Denetimde eksiklikleri saptanan binaların iyileştirme çalışmalarının da planlı bir şekilde ve süratle yerine getirilmesi “Güvenli Yaşam”, “Güvenli Kent” oluşumunu sağlayacaktır. 07.02.2019

TMMOB

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI

BURSA ŞUBESİ

BALIKESİR İL TEMSİLCİLİĞİ

ÖMÜR MUSTAFA BOYUER

YÜRÜTME KURULU BAŞKANI