BALIKESİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNDEN AÇIKLAMA

0
985

Yaklaşan 31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde Millet İttifakı’nın Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Sayın İsmail Ok, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, ona bağlı şirketler hakkında asılsız ithamlarda bulunmuştur. Gerçeklerle uzaktan yakından alakası olmayan bu talihsiz açıklamaları üzüntüyle takip ettik.

Söz konusu programda Balıkesir Büyükşehir Belediye başkanı makam aracı hakkında tamamen yanlış bir iddia ortaya atılmıştır. İsmail Ok’un iddialarında makam aracının aylık kirasının 4700 Euro + KDV olduğu iddia edilmiş, bu rakamın yirmi asgari ücretlinin maaşına eşit olduğu söylenmiştir. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Dövizle hiçbir kiralama yapılmamıştır.

Geniş bir coğrafyada, 20 ilçe, 1130 mahalle ve 14,272 km2’yi kapsayan alanda hizmet veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve başkanının ilçeler arası seyahatlerinde kullandığı araç oldukça mütevazı, birçok ilçe belediyesinde kullanılan makam araçlarından daha alt model bir araçtır. Aylık kiralama ücreti de iddia edilen tutarın dörtte birinden bile daha az bir rakamdır. Araç için günlük 270 Türk Lirası ödenmektedir. Söz konusu araç ihalesi 2017/677772 ihale kayıt numarası ile sabittir ve dileyen herkes söz konusu ihaleyi sorgulayabilir. 

Tüm kamuoyuna saygıyla sunarız.