BALIKESİR’DE RENKLİ BAYRAM

0
906

BALIKESİR’DE RENKLİ BAYRAM
Balıkesir’in düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıl dönümü Atatürk Anıtı önü ve Kuva-yi Milliye Meydanı’nda düzenlenen törenlerle kutlandı.
Ellerine Türk bayraklarını alan her yaştan vatandaşlar tören alanlarına koştu. Balıkesir’deki törenlerde renkli sahneler yaşandı…
Kurtuluş gününde düzenlenen etkinliklerle geçmişe yolculuk yapıldı.
Törenlere, Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Belgin Uygur, Yavuz Subaşı, Pakize Mutlu Aydemir, Fikret Şahin, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hv.Plt.Tuğg. Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Alpaslan Kaplan, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlter Kuş, Vali Yardımcısı Mustafa Çek, Altıeylül Kaymakamı Dr. Oktay Kaya, Karesi Kaymakamı Abdulkadir Demir, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Balıkesir Merkez Komutanı Piyade Albay Evren Ünal,  Şehit yakınları, Gazilerimiz, askeri ve mülki erkân, öğrencilerimiz, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımız katıldı.
BALIKESİR, BAYRAMINI KUTLADI
Atatürk Anıtı önündeki programın ardından Kuva-yi Millîye Meydanı’nda devam eden törende, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 6 Eylül Balıkesir’in Düşman İşgalinden Kurtuluş günü ile ilgili Vali Ersin Yazıcı’ya gönderdiği tebrik telgrafının okunmasının ardından, Vali Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Balıkesirlilerin kurtuluş gününü kutladı. Törende günün anlam ve önemini anlatan konuşmayı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Balıkesir halkının ortaya koyduğu kurtuluş mücadelesinin kahramanlıklarla dolu olduğunu söyledi.
Belediye mehteran ekibinin icra ettiği mini konserin ardından, öğrenciler şiirler okudu.
TÜLÜ TABAKLAR DAMGA VURDU
Kurtuluş törenlerine yine ‘Tülü Tabaklar‘ damgasını vurdu. Geçit merasiminde kurtuluş coşkusuna katılan vatandaşlar geçitte yer alan geleneksel Tülü Tabak gösterisinde ilginç anlar yaşadılar. Tülü Tabaklar vatandaşların olduğu kadar protokolün de ilgi ve beğenisini çekti.
RESMİGEÇİTTE KLASİK OTOMOBİLLER
Kuva-yi Milliye Meydanı’nda düzenlenen resmi geçit törenine 10 klasik otomobille nostalji rüzgarları estirildi.
Vali Ersin Yazıcı ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz da 1974 Model Murat 124 araca binerek geçit törenine katıldı.