BALIKESİR’DE YAYA GEÇİDİ NÖBETİ

0
838

BALIKESİR’DE YAYA GEÇİDİ NÖBETİ
Vali Ersin Yazıcı, “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla tüm illerde eş zamanlı uygulanan “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliğine destek verdi.
Vali Ersin Yazıcı, trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla İçişleri Bakanlığı tarafından başlatılan “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” kampanyası kapsamında sürücülere broşür dağıtarak yaya geçitlerinde vatandaşlara yol vermelerini istedi.
Valilik önünde öğrencilerle birlikte sürücülere broşür dağıtan Vali Ersin Yazıcı’ya; Altıeylül Kaymakamı Oktay Kaya, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, kamu kurum amirleri, öğretmen ve öğrenciler eşlik etti. Mehmetçik Caddesi’nde seyir halindeki sürücüleri durdurarak trafik konusunda çeşitli uyarı ve tavsiyelerde bulunan Vali Yazıcı, emniyet kemeri takmalarını, trafik kurallarına uymalarını isteyerek broşür dağıttı.
Etkinliğe gelen engelli öğrencilere de düdük ve şapka dağıtan Vali Yazıcı, emniyet kemeri takılı olmayan bir sürücüyü de uyararak kemerini takmasını istedi.

EN SAYGILI İLLERDEN BİRİSİYİZ
Vali Ersin Yazıcı düzenlenen etkinlikle ilgili yaptığı açıklamada, Balıkesir’in trafikte yayalara yol vermesiyle ilgili en saygılı illerden biri olduğunu söyledi. Yayalara gösterilen hassasiyetin daha da artması gerektiğine değinen Vali Ersin Yazıcı, “Bugün 81 ilimizde ve Ankara’da Sayın Bakanımızın başkanlığında yaya duyarlılığı, öncelik yayanın sloganıyla hayat bulduran ve yaya geçidinin önemi, yaya geçidindeki insanlar varken sürücülerin nasıl hareket etmesi gerektiği noktasında dikkat çekmek adına bu uygulama yapılıyor. Biz de şu anda Yarış Ortaokulunun önündeki yaya geçidindeyiz. Şunu özellikle ifade etmek isterim ki Balıkesir olarak bu konuda en saygılı illerden birisiyiz. Ben Balıkesirli hemşehrilerime, Balıkesirli sürücülere teşekkür etmek istiyorum. Ama aynı hassasiyetimiz yüzde 100’e çıkmalı. Hassasiyet oranımız yüksek ama daha da yüksek olmalı. Önce insan, önce yaya diyoruz. Eğer bir cana zarar veriyorsak, gittiğimiz yerin de, yaptığımız işin de, kullandığımız aracın hiçbir kıymeti yok. Öncelik yayanın her daim. Bu konuda duyarlılık oluşturmak adına bu uygulamalar zaman zaman devam edecek, yapılacak ve inanıyoruz ki hiç kimsenin burnunun kanamadığı bir trafikte can güvenliği, huzur ve güven içerisinde yaya olarak yaşamımıza devam edeceğiz. Öncelik yayanın, öncelik hayatın diyoruz.” diye konuştu. 

EMNİYET VE JANDARMA BİLİNÇLENDİRME FAALİYETLERİNE DEVAM EDİYOR 
Yapılan düzenleme ile “Yaya Öncelikli Trafik” anlayışının yasal bir zemine oturtulduğunu ifade eden Vali Yazıcı, “Bilindiği üzere 2019 yılı ‘Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın’ sloganı ile yaya öncelikli trafik yılı olarak ilan edildi. Bu çerçeve içerisinde Emniyet ve Jandarma teşkilatımız çeşitli bilinçlendirme faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam ediyorlar. Trafik güvenliği bütün toplumu ilgilendiren en önemli konulardan biridir. Herkes trafik kurallarına uyma alışkanlığını kendi güvenliği için istemeli ve buna inanmalıdır. Trafik kurallarına uymak her insanın hem kendisine, hem de bütün topluma karşı sorumluluğudur.”dedi.