BAŞKAN KAFAOĞLU’DAN GÜNEY MARMARA ÇIKARMASI

0
1228
  • BAŞKAN KAFAOĞLU’DAN GÜNEY MARMARA ÇIKARMASI
  • BAŞKAN KAFAOĞLU: “DEDİKODU DEĞİL İŞ ÜRETMELİYİZ”
  • BAŞKAN KAFAOĞLU: “BUGÜNE KADAR SADECE AYVALIK’I ALAMADIK, YEREL SEÇİMLERDE İNŞALLAH AYVALIK’I DA ALACAĞIZ”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, ilçe ziyaretlerini hız kesmeden sürdürüyor. Haftanın bir gününde Körfez bölgesinde geçiren Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, bir gününü de Güney Marmara Bölgesi’ne ayırıyor. Son olarak Gönen, Erdek ve Bandırma ilçesinde ziyaretlerde bulunan Başkan Zekai Kafaoğlu, burada gerçekleştirdiği temaslar ile hem ilçe esnafıyla, hem ilçe yaşayanları ile hem de ilçenin yönetici kadroları ile bir araya gelerek ortak akıl ile yönetim anlayışını sürdürmeye devam ediyor.

İLK DURAK GÖNEN AK PARTİ İLÇE TEŞKİLATI 

Gönen AK Parti İlçe Teşkilatı’nı ziyaret eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu burada Gönen İlçe Başkanı Erdinç Odabaşı, İlçe yönetim kurulu üyeleri ve mahalle muhtarları ile bir araya geldi.

Gönen ile ilgili olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen hizmetler hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Zekai Kafaoğlu, Gönen ilçesini ve Gönenlileri oldukça önemsediklerini belirterek şu ifadeleri kullandı; “Kendi imkânlarımızla yola devam ediyoruz. Balıkesir çok büyük bir coğrafya ciddi derecede hizmete susamış bir coğrafya. Gönül arzu ediyor ki, hepsini bir anda bitiresiniz. Ama coğrafya büyük, imkanlar sınırlı koyduğumuz hedefler var. O hedeflere ulaşma noktasında çalışıyoruz, gayret ediyoruz. Bazen olumsuzluklarla karşılaşıyoruz. Gönen’de karşılaştığımız olumsuzluklardan birisi de taş ocağıyla ilgiliydi. Bandırma’da bir yol sorunumuz var hala aşamadık, inşallah aşacağız. Fen işleri daire başkanımız Ayhan Beyle görüştük o iki köy arasındaki yola malzeme yayacağız. Yarım kalan işler devam etsin dedik.

YOL ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK

Çalışması devam eden köy yollarının yarım kalıp kalmayacağıyla ilgili mahalle muhtarlarının ısrarlı soruları karşısında Başkan Zekai Kafaoğlu şu açıklamayı yaptı: “Tereddüt edilecek bir şey yok. Biz yeniden firmalarla da görüştük. Yeniden gaza bastık. Tabi ülkenin yaşadığı bir sıkıntı var. Ekonomik sıkıntıdan dolayı bir şaşma olacak tabi ama mutlaka bu yaptığımız yerleri sati kaplama olarak üzerinden geçeceğiz. Bir taraftan yüklenici firmalar bir taraftan biz. Yollar durmayacak devam edecek. Ama siz de takdir edersiniz ki, işler planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Değişik sebeplerden dolayı aksayabiliyor.  Ama şuan itibariyle yüklenici firmalar da bizim ekipler de devam ediyorlar. Coğrafya büyük olunca zor oluyor, bir de çalışmalar şehrin her tarafında devam ediyor.

GÖNEN’E DOKUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Gönen’de yoğun bir tempo ile çalışmaya devam edildiğinin altını çizen Başkan Zekai Kafaoğlu, özellikle dövizdeki dalgalanmalardan dolayı işlerin durduğu yönündeki dedikodulara itibar edilmemesi gerektiğini söyledi ve sözlerini şöyle sürdürdü; “Gönen’e çok dokunduk, dokunmaya da devam edeceğiz. Tabi hala dokunamadığımız yerler de var hala. Ama tekrar gaza basıyoruz, ayağımızı gazdan çekmiş değiliz. Ama işte bu dövizdeki dalgalanmadan dolayı yaşanan sıkıntılardan dolayı yeniden değerlendirme yaptık. Finansmanla ilgili görüşmeler yaptık. Hiçbir yerde, kasalarda para dolu değil.  Mutlaka bu işler kredilerle dönüyor. İller bankası kredi veremez durumda. Özel bankalara yönlendiriyor. Ama belediyemizin kredibilitesi oldukça iyi ve bir sıkıntısı yok. Geçtiğimiz günlerde sayın vekilimizle beraber Vakıflar Bankası Genel Müdürü’ne beraber gittik. Bir büyükşehir belediyesi  20 milyon kredi istiyor. 1 milyon verebiliyorlar çünkü kredibilitesi yok. 1 milyonu da kendi bankasından olan borcundan dolayı veriyorlar. Para da vermiyorlar yani mahsup yapıyorlar. Bizim limitlerimiz var, limitimizin yarısını serbest bıraktılar hemen kullandık. Hatta 3 ayını geri ödemesiz olarak verdiler bize. Hiç yapmadıkları bir şey yaptılar bize.

SATİ KAPLAMAYI ASGARİYE İNDİRİP SICAK ASFALTA YÖNELECEĞİZ

Özellikle köy yollarına yapılan sati kaplama asfalt çalışmalarının çok sağlıklı bir sistem olmadığını ve gelecek dönemden itibaren sıcak asfalt çalışmasına ağırlık verecekleri müjdesini veren Başkan Zekai Kafaoğlu, yapılan çalışmaların bir plan ve program dahilinde devam edeceğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Ama tabiî ki mutlaka bir plan program yapmadan da olmaz. Bu işlerin geri dönüşümü ve çevrilebilirliğini de hesap ederek yolumuza devam ediyoruz. Finans sorununu çözdük yolumuza devam ediyoruz. Konuyla ilgili bütün alımlar yapıldı, yüklenici firmaya da talimat verildi bir sıkıntımız olmasın istiyoruz, Ama dediğim gibi her sene üzerine koyarak gidiyoruz. Şimdi gelecekteki hedeflerimizden birisi de bu sati kaplamalar. Her sene bakım gerektiriyor. Bir sene bakmadığınız zaman öbür sene yok oluyor. Ama sıcak asfalt kapladığımız yerlere bakıyorum daha iyi. Önümüzdeki yıllarda sati kaplamayı en asgariye indirerek sıcak asfalt bir de herhalde beton yollar yapılarak çalışmalara devam edeceğiz. Çalışmalar kalıcı olmaklı. Çünkü yol yapıyoruz bu sene bir sonraki seneye tekrar gir bir kısır döngüye sebep oluyor bu sefer. Bunu da aşacağız yani. Bu sene yine baya bir sıcak asfaltta yaptık bazı yerlere. Üniversite yolu mesela. Yapıldığı zaman 10- 20 sene arkasına bakmıyorsun. Hem kaynakların daha doğru kullanılması açısından yerinde oluyor hem de bir standardı olmuş oluyor. Her sene oraya tekrar dönülmemiş oluyor.

TASARRUFU MİLLET OLARAK ÖĞRENMELİYİZ

15 Temmuz hain darbe girişiminde başarılı olamayan dış güçlerin kirli ellerinin bin bir türlü oyun ile ülkemize saldırmaya devam ettiğini de söyleyen Başkan Zekai Kafaoğlu açıklamasına şu ifadeler ile devam etti; “İnşallah hep beraber dış güçlerin saldırılarına karşı koyacağız. Ülke bir 15 Temmuz’dan sonra dış güçler çeşitli saldırılarına devam ediyor. İşte şimdi döviz kuru üzerinden ülkemize diz çöktürmeye çalışıyorlar. Bu millete diz çöktürmeye çalışıyorlar. Hükümetimiz de her geçen gün tedbir üstüne tedbir alıyor. Bu noktalarda bizler de üzerimize düşeni yapacağız mutlaka. Tabi tasarrufu millet olarak öğrenmek zorundayız. Kendi tasarrufumuz bu ülkenin işlerini çevirmeye yetmiyor, mutlaka dış kaynak gerekli oluyor. Dış kaynak bulmakta da tabi bu uluslararası güçlerin saldırısından dolayı sıkıntı yaşanıyor. Başka şekillerde cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz uğraşıyor. İslam ülkeleriyle, katarla, İngiltere ile ve değişik ülkelerle bir takım stratejik çalışmalar yaparak az önce radyoda dinledim ticaret bakanımızın İngiltere’de bir takım stratejik anlaşmalar yaptılar. İngiltere ile olan ticaret anlaşmaları her geçen gün artarak devam edecek. Bir ümitsizlik yok arkadaşlar rahat olun. Allah’ın izniyle, bu işi yapacak başka da kimse yok yani. Beraber başaracağız. Ama önemli olan birbirimize olan güveni kaybetmeden birbirimize daha da sarılarak daha fazla kenetlenerek yola devam etmek. Bu yüce Türk milleti ne badirelerden geçti bunu da atlatacağına ben yürekten inanıyorum.

BAŞKAN YAKAR: “BAŞKAN KAFAOĞLU GÜZEL İŞLERE İMZA ATTI”

Gönen AK Parti İlçe Teşkilatı ziyareti sonrasında Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar’ı makamında ziyaret eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Gönen Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Ziyarette konuşan Gönen Belediye Başkanı Hüseyin Yakar, Zekai Kafaoğlu gibi tecrübeli bir ismin Balıkesir’e oldukça faydalı çalışmalara imza attığının altını çizerken, şunları söyledi; “Gönen halkı adına Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten Zekai Bey tecrübesiyle bu davaya verdiği emeklerle de Balıkesir’de gerçekten güzel işlere imza attı. Ben bu noktada kendisine tekrar Gönen halkı adına teşekkür ediyorum. İnşallah bu tecrübelerinden de Gönen halkı adına istifade etmek istiyoruz. Tabi yaşanılan yerde eksikler biter mi bitmez kendi evimizin içerisinde de eksikleri bitiremiyoruz. Burası bizim evimiz yaşadığımız mahallemiz kentimiz. Dolayısıyla bugün sorun diye konuştuğumuz şeyler yarın çözüldüğü zaman başka sorunları konuşacağız. Çünkü bu hayatın doğal akışı içerisinde devam edecek. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız bu davaya kuruluşundan beri emek vermiş gönül vermiş bir büyüğümüz. Seçilmek için bu zamana hiç hizmet etmedi bu zamana kadar hak ettiği emanete hizmet etmeye gayret etti çalıştı. Bundan sonra da devam edeceğiz. Gönen üzerinde baktığımız zaman bu seçimlerde de üç dönemden beri devam eden dönemde bir ak partili belediyecilik anlayışı ile biz inanıyoruz ki devam edecek. Bu anlayışla Balıkesir özellikle 2004’te merkezde bugün ne yapıldıysa hep o rahmetli Sabri abinin döneminde başladı. Zekai Başkanımız il başkanıydı. O bir ekip ruhu içerisinde 2009’da sekteye uğradıysa da en azından Balıkesir halkı aradaki farkı da mukayese etti ve 2014’te de Balıkesir Büyükşehir olmasıyla o merkezlerde de ezici bir çoğunlukla Balıkesir’de tekrar ak partili belediyeciliğe evet dedi. İnşallah yine bu anlayışla bu dava kaldığı yerden milletimize hizmet noktasında devam edecek. İnşallah bizde bu anlayışla Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın başkanlığında, onun arkasından bizlerde bulunduğumuz ilçelerde nakış nakış işlemeye devam edeceğiz.

HER İLÇEMİZİ AK PARTİLİ BELEDİYE HİZMETLERİNİ ULAŞTIRMAYA TALİBİZ

Gönen Belediye Başkanı’nın ardından konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, yaklaşan yerel seçimler öncesinde oldukça iddialı olduklarını söyledi. 20 ilçenin tamamını AK Partili Belediyeler’den oluşturmak için yoğun çaba sarf ettiklerini dile getiren Başkan Zekai Kafaoğlu, yaptığı konuşmada özetle şunları dile getirdi: “Tabi Hüseyin başkan anlatırken eskiye gittim bende. 2004 yılında il başkanıydım. Aydın kardeşimde ilçe başkanıydı Gönen’in adayının belirlenmesi gerekirken biz Hüseyin başkanımızı görmeden Aydın başkanımıza güvenerek karar verdik. Hamdolsun üç dönemden beri de burada bayrağı düşürmeden devam ediyor dalgalandırıyor. Gönen’e hizmet ediyor. Gönen bizim ilimizin en önemli ilçelerinden birisi. 2004’te hakikaten Türkiye ortalamasının üzerinde bir oy alarak, Bandırma’dan Erdek’e varıncaya kadar almıştık. Türkiye ortalamasının üzerinde Balıkesir ortalaması olarak %44 oy almıştık. Balıkesir merkez dâhil olmak üzere. İnşallah şimdi bu önümüzdeki seçimlerde de gerek Cumhurbaşkanımız gerek Ankara bizden daha büyük bir başarı bekliyor. 24 Haziran’da gerçekten adımız Türkiye’ye mal oldu. 24 Haziran seçimin en başarılı ili Balıkesir. Bunu hem cumhurbaşkanımız ifade ediyor hem genel başkanımız ifade ediyor. Hem dışarıda hem mecliste gittiğimiz toplantılarda ifade ediliyor. Biz de onlara şunu söylüyoruz şimdi 5’i bir yerde 5 tane milletvekilimiz var. Bunlarında katkısı ve sinerjisiyle ilerde daha iyisini yapacağız diye söz verdik. Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bunu yapacak potansiyel var arkadaşlar Balıkesir’de. Hayalden bahsetmiyoruz Bandırma’yı Erdek’i almak hayal değil arkadaşlar 2004 te kazandığımız yerlerdi bizim buralar. Kazandığımız yerleri asla kaybetmeyeceğiz zaten inşallah. En son 24 Haziran seçimlerine baktığımızda Manyas’ı ve Balya’yı da alıyoruz. Bu zamana kadar alamadığımız bir tek Ayvalık kalmış bizim. Doğru isimlerle doğru adamlarla çalıştığımız takdirde Ayvalık noktasında da iddialıyız.

“DEDİKODU ÜRETMEDEN İŞ ÜRETECEĞİZ”

Gönen Belediyesi ziyareti sırasında konuşan Başkan Zekai Kafaoğlu, kibire kapılmadan, dedikodu yapmadan, tefrikaya düşmeden çalışılması gerektiğinin altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü; “Bir defa asla fitneye tefrikaya düşmeyeceğiz. Dedikodu yapmayacağız. Genel merkezimizin belirlediği aday kim olursa olsun onun arkasında hepimiz yüreklerimizi birleştireceğiz. Bu motivasyonla çalışırsak çabalarsak gayret edersek yapamayacağımız hiçbir şey yok. Bu noktada hasbi olmamız lazım. Hesabi olmadık bu zamana kadar. Hiç hesabi siyaset yapmadım ben. 24-25 yıldan beri hep siyasetin içerisindeyiz hep hasbi olduk. Hasbi olursanız Cenab-ı Allah da yardım eder size tıkanan yollar tamamen açılır önünüze duvar örüldüğünü zannedersiniz fakat bakarsınız oradan ilerlediğinizi hissedersiniz. Mecliste de adil bir dağılımla 5 tane milletvekili çıkardık. Bazı arkadaşlar oy oranlarına bakıyorlar o düştü bu arttı ama sen sonuca bakacaksın. Bu seçim ne seçimi vekil seçimi. Vekili kim daha fazla çıkarırsa o iktidar olur. Onun için Balıkesir’de bu enerjiyi sinerjiyi asla kaybetmememiz lazım. Özellikle biz göreve geldiğimiz günden bu yana sayın cumhurbaşkanımızın o tavsiyeleri üzerine yolumuza devam ediyoruz. Birincisi kibirlenmek gururlanmak asla yok demişti ikincisi bu tevazu tevazu demişti üç defa. En sonunda da en büyük yatırım gönülleri fethetmeye yapılan yatırımdır demişti. Bizde on aydan bu yana gönül belediyeciliği başlattık arkadaşlar. Balıkesir bu noktada bir laboratuvar gibi oldu. Genel merkeze ışık oldu. Bir dönem ideolojik belediyecilik anlayışı vardı sonra ak partiyle beraber hizmet ve sosyal belediyecilik görüldü. Artık halkımız hizmet belediyeciliğine çok alıştı çok hizmeti gördü hizmetlere doydular. Şimdi artık gönüllerine dokunacak gönül belediyeciliği önemli hale geldi. 24 Haziran seçimlerinden sonra ilk toplantı cumhurbaşkanımızın isteği üzerine artık gönül belediyeciliği seferberliğine geçiyoruz denildi. Askere gidenlere hayırlı teskereler çantası gönderiyoruz. Hayatına nasıl dokunuyorsun ona bakıyorlar. İlerleyen zamanlarda bu gönül belediyeciliği noktasına daha çok önem vereceğiz ve gönüllere dokunmaya devam edeceğiz.”

KİMSE KAFASINA GÖRE ÇIKIP BEN ADAY ADAYIYIM DEMEMELİ

Çarşamba günü AK Parti Genel Merkezi’nde stratejik bir toplantının yapılacağını ve seçim için değerlendirmelerde bulunulacağını ifade eden Başkan Zekai Kafaoğlu sözlerini şöyle noktaladı: “Genel başkanımız kimi aday gösterirse onun arkasında durmak zorundayız. Hepimiz sanki kendimiz adaymışız gibi çalışmamız lazım yüreğimizi ortaya koymamız lazım. Herkes kafasına göre ben aday dayıyım diye çıkmamalı. Partinin takvimini beklemeli. Çarşamba günü külliyede stratejik bir toplantı yapılacaktır. Onlar takvimi belirleyecek. Tabi bu takvim belirlenmeden önce herkes kendi görevini en iyi şekilde yapıyor olması lazım. Bu dönemde Gönen daha şanslı. Merkez karar yönetim kurulu üyemiz Balıkesir Milletvekilimiz Yavuz Subaşı Gönenli. Gönen Balıkesir’de en üst seviyede temsil ediliyor. Birinci dereceden işleri daire başkanlarımızı itina ile takip ediyorlar. Arkadaşlar umutsuz olacak bir şey yok. Biz nice badireler atlatmış insanlarız. Onun için bulunduğumuz nokta çok iyi bir nokta. Birlik ve beraberlik içerinde olursak her şeyi yeniden başarabiliriz. Bu nedenle Gönen’e büyük bir görev düşüyor ve bizler Gönen’in arkasındayız.”

ERDEK’TE ZİYARET TURU

Gönen’deki temaslarının ardından Erdek ilçesine geçen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı burada bir dizi sivil toplum örgütü ziyaretinde bulunurken; gerek Erdek ilçesinin gerekse STK’ların sorunlarına ilişkin görüş alış-verişinde bulundu.

İlk olarak Zeytin Kooperatifi’ni ziyaret eden Başkan Zekai Kafaoğlu, sonrasında Erdek Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nı e Erdek Ziraat Odası’nı ziyaret etti.