BEYAZ BASTON

0
873

Sevgili basın mensupları! Her yıl ocak ayının 2. Haftası beyaz baston haftası olarak da kutlanır.  Görme engellilerin sembolü olan, beyaz bastonun toplumda daha iyi bilinmesi, görme engellilerin bastonlu kişiler   olduğunun anlaşılması, özellikle trafik akışında onların karşıdan karşıya geçişleri esnasında sürücülerin yol vermesinin sağlanması gibi konularda toplumun daha çok bilgilendirilmesiyle farkındalık yaratılması  için ocak ayının 2. Haftası beyaz  Baston haftası olarak ilan edilmiş  ve her yıl sönük de olsa  bazı faliyetlerle bu hafta sürdürülmekte.

Baston kullanımı eğitim gerektirir. Her görme engelli eline bastonu alır almaz sokağa çıkamaz. Teknik  bilgiler alması, teori ile pratiği birlikte uygulaması gerekir. Bu bağlamda, 18 yaşın üstündeki görme engellilerin rehabilitasyon eğitimine tabi tutulmaları ve hem beyaz baston kullanmayı, hem de mesleki açıdan belli bir süre eğitilmeleri amacıyla  bu kurumlara gönderilmesi lazım. Ailelerin okula gönderilememiş, eğitim almamış görme engelli çocuklarını devlete ait yada özel sektörün faliyet gösterdiği rehabilitasyon kurumlarına başvuru yapmalarını öneriyorum.

Baston kullanmayı bilen görme engellilerden bastonu olmayanların ise, Türkiye Görme Engelliler Derneği Balıkesir Şubesi’ne baston için müracaat etmeleri halinde ihtiyaçlarını  karşılayacağımızı da belirteyim. Derneğimizin üyesi olsun yada olmasın, görme engelli kardeşlerimizin baston sıkıntıları olduğunda yanlarındayız.

Görme engelli için beyaz baston su, hava, toprak kadar hayati önem arzeder. Bazı kompeleksli görme engellilerin “görmediğim anlaşılmasın” düşüncesiyle baston kullanmaktan kaçınmaları tehlikeli ve yanlıştır. Baston kişinin görme engelli olduğunu toplumdaki insanların anlamasına yardım ederken, görme engellinin de hayatını korurur. Düşmesine, çarpmasına engel olan bir aleti kullanmaktan kaçınmak doğru değildir. Doktora gidip görme sorunu  yaşadığı için kendisine doktorun verdiği gözlüğü takmayan vatandaşla bastonunu kullanmayan aynı konumdadır.

Bu nedenle her görmeyen bastonsuz sokağa çıkmamalı, bastonun onun bir parçası olduğunu da unutmamasını, ailelerin ve toplumun bu konuda anlayışlı olmasını da istiyorum. Ayrıca, 2019 231 mart seçimlerine yaklaşırken, görme engellilerin kafasını  çarmayacakları, rahatça yürüyebilecekleri kaldırımların, kaldırım üzerindeki her türlü engelin de kaldırılmasını başkan adaylarının projeleri arasına koymalarını da ilave edeyim. Baston hayat kurtarır. Tıpkı emniyet kemeri gibi. Demedi demeyin. Saygılarımla.

Av. Salih Mehmet ASLAN

Türkiye Görme Engelliler Derneği Balıkesir Şubesi başkanı