BOŞNAK GENÇLERİMİZİ AĞIRLIYORUZ

0
852

BOŞNAK GENÇLERİMİZİ AĞIRLIYORUZ

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda düzenlenen programda, İl Müdürümüz Lokman Arıcıoğlu, “Bosnalı gençler de bizim geleceğimiz” diyerek iki ülke arasındaki kuvvetli bağlara dikkat çekti. Arıcıoğlu, “Ortak kültürümüz ortak mirasımız olan dostlarımızla bir araya gelmekten ortak birlikte faaliyetlerde bulunmaktan son derece mutluyuz. Projede yer alan gençler kültürel-sosyal benzerlik ve farklılıkları yerinde gözlemleme fırsatı yakalıyor. Karşılıklı anlayış ve hoşgörü ile ortak tarihimiz daha yakından tanıtılıyor. Bununla birlikte milli ve manevi değerlerimizin bilincine varıyorlar. Ayrıca Osmanlıyı ve ideallerini eğitimler ve kültürel gezilerle yerinde gözlemliyorlar.” dedi.
Gençlik Spor Bakanlığı’nın Gençlik Değişim Programı’na ciddi destek verdiğini belirten İl Müdürümüz Arıcıoğlu, “Bu proje kapsamında 21-28 Eylül 2018 tarihlerinde Balıkesir’den Bosna’ya gençlerimizi gönderdik. Bosnalı gençlerimizi de Balıkesir’de ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu proje Gençlik Spor Bakanlığı ve il müdürlükleri düzeyinde yapılan bir projedir. Bu proje sayesinde gençlerimiz geçmişini unutmayacak geçmişi bilerek yaşayacak ve geleceğine sahip çıkacak” dedi.
Bilindiği gibi Projenin ilk etabı 21-28 Eylül 2018 tarihinde Bosna Hersek’te başlamış ve Balıkesir’den giden 16  gencimiz, Bosna-Hersek’te yakın tarihimizde meydana gelen savaşın acılarını Boşnak kardeşleriyle paylaşırken, katılımlarıyla yaptıkları birçok ziyaret ve etkinlikle ortak tarih ve ortak kültür konusunda bilinçlenmelerini sağlamıştı. Projenin ikinci etabında ise Bosna Hersek’ten 16 genç kardeşimiz 24 Ekim-01 Kasım tarihlerinde ilimizde misafirlerimiz olarak projeyi tamamlayacaklar.