“BU SAHNEDE BİZDE VARIZ “

0
642

“BU SAHNEDE BİZDE VARIZ “

projesinde Tiyatro Gösterimleri Başladı

Balıkesir Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği (OBİDER)’nin yürüttüğü, TC İç İşleri Bakanlığı İl Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen ‘Bu Sahnede Biz de Varız’ projesi kapsamında Otizmli Spektrum Bozukluğu tanısı almış bireyler, kardeşleri ve doğal gelişim gösteren bireyler 5 ay süren tiyatro provalarını tamamladı. Proje kapsamında Haziran Ayında Balıkesir Merkez, Dursunbey, Bandırma ve Eskişehir’de “Kız Kulesi Efsanesi” adlı oyun perdeye aktarılacaktır.

Otizmli Bireyler, Kardeşleri Ve Doğal Gelişimli Bireyler Aynı Sahne De !

     Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış Bireyler, Kardeşleri ile Doğal Gelişim Gösteren Bireylerin sanat yolu ile kaynaştırıp otizm farkındalığını artırmak Otizm Spektrum Bozukluğu tanısı almış bireylerin topluma tiyatro ile iş birliğini sağlamak ve toplumsal sürecin içerisine dahil etmek amaçlanmıştır.

    Bu kapsamda tiyatro gösterimden ilki Balıkesir Dursunbey İlçesi Çok Programlı Anadolu Lisesinde gerçekleştirilmiştir. Tiyatronun prömiyeri 14 Haziran 2019 tarihinde Balıkesir Avlu Kongre ve Kültür Merkezinde sahnelenmiştir. Oyundan önce Balıkesir Otizmli Bireyleri Destekleme Vakfı (OBİDEV) öğrencilerinin Rond, Şiir ve Halk oyunları gösterimi yapılmıştır. Ardından Proje de yer alan öğrencilerin “Kız Kulesi Efsanesi Oyunu” sahnelenmiştir.

    Projenin otizmli bireyler ve doğal gelişimli bireylerin sosyalleşme ve kaynaşma sürecine katkı sağladığını ve otizm camiası için örnek teşkil ettiğini belirten OBİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fatma TABANLI projelerine destek veren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Albay Tayyar Nuran Oğuz İlköğretim okulu, T.C Ziraat  Bankası Güzel Sanatlar Lisesi, OBİDEV ve OBİ dükkan atölyesine teşekkür etti.

CEVAP VER

Lütfen yorum bırakın
İsminizi giriniz.