DEVA PARTİSİ, GEBZE’DE İKTİDAR PARTİSİ GİBİ MİTİNG YAPTI

0
169

İlk mitingin Gaziantep’te büyük bir katılım ile gerçekleştiren DEVA Partisi, seçim şarkılarının söylendiği bugünlerde 2. Mitingini Kocaeli Gebze’de gerçekleştirdi. Balıkesir Teşkilatlarının da yüksek katılımı ile dahil olduğu Gebze Mitingi bir demokrasi şöleni şeklinde geçti.

Gaziantep Mitinginde olduğu gibi yine büyük engellemelere, dayatmalara maruz kalan DEVA Partisi Teşkilatlarının özverili çalışmaları sonucu belki de Türkiye’de sadece 3-4 partinin gerçekleştirebileceği kalitede ve profesyonellikte bir miting organizasyonu gerçekleştirildi. Mevcut iktidar sahipleri, Gebze’nin merkezinde bütün etkinliklerin gerçekleştirildiği Gebze Kent Meydanı’nı miting için DEVA partisine vermemişlerdi. Yetmedi, en zor lokasyonda ulaşımın nispeten sıkıntılı olduğu Mevlâna kapalı Pazar yeri miting alanı olarak tahsis edildi. Meydandaki tuvaletlerin kapılarının kilitlenmesinden tutun, miting alanına gelen vatandaşların km’lerce yürütülmesi ve 2 ayrı arama noktasında aranması bu caydırma politikalarından sadece birkaç tanesi idi.

Genel Başkan Ali Babacan konuşmasında öne çıkan konu başlıkları şu şekilde oluştu:

Yarınları eşit vatandaşlık temelinde kuracağız

“Madımak katliamının, tarihimizdeki en acı olaylardan birinin yıldönümü. Bu katliamda aramızdan koparılan 35 canımızı saygıyla ve rahmetle anıyorum. Devirleri daim olsun. Madımak’ın yarası hala sarılmayı bekliyor, farkındayız. Biz hakikatin izinden ayrılmayacağız. Daima adaletin peşinde koşacağız. Biz yarınları, saygı ve eşit vatandaşlık temelinde kuracağız.”

DEVA sözü veriyorum

“DEVA iktidarında; araba almak, tatile gitmek, ev almak hayal olmayacak.  Bunlar gerçek olacak. Türkiye’nin yıldızını parlatacağız. Biz öyle kolay kolay söz verenlerden değiliz. Söz verince de tutarız. DEVA sözü veriyorum: Ülkemizi bölgemizin en güçlü ekonomisi yapacağız.”

Yepyeni başarılara koşacağız

“34 yıllık yüksek enflasyonu, iki yılda tek haneye indirdik. 2008-2009’daki küresel kriz gelip Türkiye’yi vurduğunda, ekibimizle beraber ekonominin başına geçip o krizi de çözdük. Hani bilmeyen varsa bilsin. Duymayan varsa duysun. Bizim arkamızda kapı gibi başarılar var. Yine yapacağız. Yepyeni başarılara koşacağız. Daha iyisini, çok daha iyisini yapacağız.”

Yatırımlar oluk oluk akacak

“DEVA Partisi yatırımları Türkiye’ye çeken bir mıknatıs işlevi görecek. Özgürlük ve güven iklimini sağladığımızda; yatırımlar Türkiye’ye oluk oluk akacak. Ülkeye refahı, zenginliği yaşatan ekibin başında oldum. Hiç şüpheniz olmasın. Gençler iş bulacak. Ücretler insan onuruna yakışan seviyeye çıkacak.”

Asgari ücretlinin cebinden her ay 4,5 gram altın çalınmış

“Düğün sezonu açıldı.  Eskiden güle oynaya yapılan planlar, düğünler eğlenceler haram oldu. Bir adet gram altın olmuş 1.000 lira. Asgari ücret 5.500 lira. Asgari ücretle alabileceğin 5,5 adet gram altın. 2013’le karşılaştıralım. Ağustos 2013’te 1 adet gram altın 80 lira. Asgari ücret, 800 lira. Yani 1 aylık asgari ücrete 10 tane gram altın alabiliyordunuz. 10 adet gram altın inmiş 5,5 gram altına. Her asgari ücretlinin cebinden her ay 4,5 tane gram altın çalınmış.”

Çözüm, enflasyonu düşürmek

“Aylık 6 bin liranın üzerinde olan açlık sınırına karşı emekliye 3500 lirayla geçin, diyorsun. Asgari ücretliye de ‘Bak sevin, 5.500 lira maaş veriyorum’ diyorsun. Asıl sorun enflasyonda. Bunun çözümü enflasyonu düşürmek. Hükûmet enflasyonu patlattı, arkasından yaptığı maaş zamlarıyla da millete güzellik yapıyorum diye hikâye anlatıyor.”

Emekliye hiç olmazsa bir kurban parası verin

“Tam dört yıldır emekli bayram ikramiyesi neredeyse hiç değişmedi. 1000 liraydı, 1.100 yaptılar. Önümüz kurban, emeklinin bayram ikramiyesini doğru düzgün bir rakama çıkarın. Gerçek enflasyon kadar arttırın. Hiç olmazsa bir kurban parası verin emekliye.”

İşsizliği ‘kader’ olarak gören zihniyeti silip atacağız

“Mesleki eğitimi öyle doğru ve iyi kurgulayacağız ki, meslek lisesi mezunları mezun olur olmaz rahatça iş bulacaklar. İş dünyasının ara eleman sorunu olduğunu iyi biliyorum. Bu meseleyi çözecek adımları derhal atacağız. Bu işsizliği, ‘ülkenin kaderi’ olarak gören zihniyeti silip atacağız.”

Ekmek geçen sene 2 liraydı, şimdi 4 lira

“Geçen sene 35 liraya aldığın çay olmuş 60 lira. Geçen sene 7 liraya aldığın süt olmuş 20 lira. Bir kilo kıyma olmuş 100 lira. Kocaeli’de geçen sene ekmek 2 liraya satılıyordu. Şimdi 4 lira. Bazı yerlerde 5 lira. Suç fırıncıda değil. 50 kiloluk bir çuval un geçen sene 200 liraydı. Bu sene tam 525 lira. Geçen sene odunun tonu 450 liraydı, oldu 1.850 lira. Fırıncı ne yapsın? Esnafın da işi zor.”

3Y ile geldiler, 3Y ile gidecekler

“3Y ile mücadele edeceğiz, dediler. ‘Yoksullukla, yasaklarla, yolsuzlukla mücadele edeceğiz’ diye geldiler. Yoksulluğu da yasakları da yolsuzluğu da azdırdılar. 3Y ile geldiler ama 3Y ile gidecekler.”

Kongre sonrası konuşan İl Başkanı Kemal Aydemir ise duygularını şu şekilde ifade etti:

‘’DEVA Partimizin büyüdüğünü görmek isteyenler bugün burada toplanan Türkiye sevdalılarının organik sayısına iyi bakmalıdırlar. İş üreten, çözüm üreten şimdilerin muhalefeti, geleceğin iktidar partisi DEVA Partisi artık vatandaşlarla olan bağını zaman geçtikçe kuvvetlendirmektedir. Damlalar Derya olana kadar bu kutlu yürüyüşümüzü de DEVAm ettireceğiz. Bizim gereksiz polemiklerle uğraşacak zamanımız yok. Bakınız önümüzde yapacak o kadar çok iş var ki, tabiri caizse bir enkaz devralacağız ve bu enkazı düzeltmek biraz zaman alacak. Ama merak etmeyin bu işi biz yapacağız. Bu durumu biz düzelteceğiz inşallah.

Bugün burada demokrasi şöleni yaşıyoruz. Bu tabloları özlemişiz. Bakınız taşımalı sistem yok, mitinge katılın diye bir dayatma yok, tamamen organik bir kalabalık. Vatandaşlarımız DEVA ile gönül köprülerini çoktan kurmuş. Bizim baraj kaygımız hiç olmadı. İnşallah gerçekleştirilecek ilk seçimde DEVA Partimizi %3-4 gösterenlere vatandaşımız tokat gibi bir cevap verecek. Yarının teminatı gençlerle dolu pırıl pırıl kadroları ile DEVA Partisi Türkiye’nin aydınlık geleceğinin teminatı olacak.’’