LİSELİ ZÜLAL, MİLYONLARCA PANKREAS KANSER HASTASINA UMUT OLACAK

0
1480
  • LİSELİ ZÜLAL, MİLYONLARCA PANKREAS KANSER HASTASINA UMUT OLACAK
  • LİSELİ ZÜLAL KANSERE NEŞTER VURACAK
  • PANKREAS KANSERİNE KESİN ÇÖZÜM ARIYOR

Pankreas kanserinin yayılmasını engellemek için hazırladığı proje ile ödül alarak Türkiye’yi Avrupa’da temsil etme hakkı kazanan 17 yaşındaki lise öğrencisi Zülal Cengiz, ölüm oranın en yüksek olduğu kanser türlerinin başında gelen pankreas kanserine kesin çözüm olmak istiyor.

Balıkesir Karesi’de Rahmi Kula Anadolu Lisesi’nde eğitim hayatına devam eden 17 yaşındaki Zülal Cengiz, pankreas kanseri üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda 9. INSPO Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatları’nda sağlık alanında mansiyon ödülü kazandı, projesi ile MILSET Europe’da Türkiye’yi temsil etme hakkı kazandı. Karesi Belediyesi’nin de destekleriyle katıldığı yarışmada pankreas kanserinin yayılmasını ve diğer organlara sıçramasını engelleyecek olan projesiyle sağlık alanında önemli bir başarıya imza atan Zülal Cengiz, Proje Danışmanı Hülya Cankorur ve Okul Müdürü Vejdi Ademoğlu; Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ı ziyaret etti.

AVRUPA’DA TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

Rahmi Kula Anadolu Lisesi 4’üncü sınıf öğrencisi Zülal Cengiz, bilim ve teknoloji ışığında proje üreten, lise düzeyinde gençleri bir araya getiren 9. INSPO Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatları’nda Balıkesir’in ve Karesi’nin adını dünyaya duyurdu. Kimya Öğretmeni Hülya Cankorur danışmanlığında hazırladığı ve pankreas kanserinin yayılmasını ve kanserli hücrelerin diğer organlara sıçramasını engelleyecek “Propolis İçeriğindeki Kafeik Asit Fenetil Ester’in Pankreas Kanseri Hücreleri Üzerindeki Etkileri” projesiyle MILSET Europe (Romanya) Yarışması’na Avrupa temsilcisi olarak seçildi. Cengiz, ayrıca sağlık kategorisinde mansiyon ödülü kazandı. Mühendislik, enerji, sağlık ve çevre kategorilerinde gerçekleştirilen INSPO Uluslararası Bilim Proje Olimpiyatları’nın finalinde İtalya, Polonya, Ürdün, Belarus, Slovakya, Malezya, Ukrayna, Letonya ve Türkiye olmak üzere 9 ülkeden 55 proje kaldı.

KANSERİN YAYILMASINI ENGELLEYECEK

Pankreas kanserinin en yüksek ölüm oranına sahip kanser türü olduğunu söyleyen Zülal Cengiz, “Propolis içeriğindeki en önemli antikanser özelliğine sahip olan Kafeik Asit Fenetil Ester’in sitotoksik etkisini belirlemek ve pankreas kanseri hücrelerindeki etkilerini gözlemlemek istedik. Öncelikle propolisi araştırdık ve antikanser ve antibakteriyel özellikleri başta olmak üzere bir çok özelliğini gözlemledik. Projedeki amacımız pankreas kanseri hücrelerinin yayılımını engellemekti” dedi.

“İNSANLARA KESİN ÇÖZÜM OLMAK İSTİYORUM”

Yarışmanın finalistleri arasında yer aldığı açıklandığında büyük bir gurur ve mutluluk duyduğunu ifade eden Zülal Cengiz’in en büyük hayali ise Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazanmak ve cerrah olmak. Romanya’da Balıkesir ve Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmek istediğini kaydeden Cengiz, “İnsanlara yardım etmekten, fayda sağlamaktan mutluluk duyuyorum. Başta pankreas kanseri olmak üzere kanser türleri üzerine çok araştırma yaptım. Bu alanda yoluma devam etmek ve insanlara kesin çözüm olmak istiyorum. İnsanlarla temas halinde olmak, onların duygularını, düşüncelerini duymak, hastalıklarını nasıl anlattıklarını dinlemek istiyorum” dedi.

“DÜŞÜNCE HER ŞEYDEN ÖNEMLİ”

Zülal Cengiz’in başarısıyla gururlandıklarını söyleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Bilim çağında, çok hızlı değişen bir dünyada yaşıyoruz. Bu nedenle tüketen değil üreten bir nesil yetiştirmemiz son derece önemli. Düşünce her şeyden önemli. Tüm hayatımızı düşünce kolaylaştırır. Tüm dünyayı güzelleştirmek için yakın çevremizi düzeltmemiz yetmez. Dünya insanı olma yolunda ilerlemeliyiz” dedi.