SAYIN ÇELİK, İŞKUR ARACILIĞIYLA KAMUYA İŞÇİ ALIMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİĞE AÇIKLIK GETİRDİ

0
1011

SAYIN ÇELİK, İŞKUR ARACILIĞIYLA KAMUYA İŞÇİ ALIMINDA YAPILAN DEĞİŞİKLİĞE AÇIKLIK GETİRDİ

Balıkesir Milletvekili Av. Adil ÇELİK 9 Kasım’da İŞKUR’un Kamuya işçi alım yönetmeliğinde yapılan değişik hakkında Bilgi verdi. Sayın ÇELİK yapmış olduğu açıklamada; “Daha önce KPSS/EKPSS puanıyla belirlenen ilk-orta-lise eğitim düzeyindeki işçi taleplerinde, artık KPSS PUANI aranmayacaktır. Ayrıca alınacak işçiler, yapılan değişiklik ile birlikte ikametgahlarının uyduğu ilde noter huzurunda çekilecek kurayla alımı yapılacak işçi sayısının 4 katı aday belirlenecek.” Dedi.

Sayın ÇELİK “Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’nin 09.11.2018 sayısında yayımlandı. İşçi alım talebinin ilanından itibaren adaylara tanınan 10 günlük başvuru süresi 5 güne indirildi. Kamu kurum ve kuruluşlarının ön lisans ve lisans düzeyindeki işçi talepleri KPSS puanıyla; ortaöğretim ve daha alt eğitim düzeyinde istihdam edilecek işçilerle, temizlik hizmetlerinde, güvenlik ve koruma hizmetlerinde, bakım ve onarım hizmetlerinde, çalıştırılacak işçilerle ilgili oluşturulacak listelere, ikametgahı ve okul mezuniyet branşı uygun olanlar arasından çekilecek kura ile 4 katı aday belirlenecek ve mülakata alınacak. Adaylar, istemeleri halinde kura çekimini izleyebilecek.

Bu yönetmelik değişikliği ile İlimizde oluşacak istihdam fırsatlarına, sadece ilimizde ikamet eden kişiler, üstelik KPSS puan şartı olmaksızın başvuru yapabilecek ayrıca kuraya girecekleri için her başvuru sahibinin işe girme şansı eşit olacaktır. Örneğin daha önce Eti Maden tarafından Bandırma ve Bigadiç işletmeleri için çıkılan işçi ilanı geri çekilmiş, yeni yönetmeliğe uygun olarak hazırlanarak yeniden yakın zamanda ilana çıkacaktır. İnşallah bu değişikliğin Ülkemiz ve Balıkesir’imiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” Dedi.