TARIM VE HAYVANCILIK YATIRIMLARINDA BALIKESİR ÖNCELİKLİ BÖLGELER ARASINDA

0
911
Resmi Gazete'nin 3 Ocak 2020 tarihli sayısında yayınlanan “T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin" Cumhurbaşkanı Kararı ile düşük faizli tarımsal kredilere yeni kriterler getirilmiştir.

Resmi Gazete’nin 3 Ocak 2020 tarihli sayısında yayınlanan “T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin” Cumhurbaşkanı Kararı ile düşük faizli tarımsal kredilere yeni kriterler getirilmiştir.

Yeni kararda öncelikli bölge yatırımı, yurtiçinde doğan hayvan alımı ve kullanımı, kendi yemini üretme ve mera kullanımı, jeotermal yeni enerji kullanımı, genç çiftçi, kadın çiftçi ve benzeri kriterlere göre faiz indirimi uygulanacaktır.

T.C. Ziraat Bankası’nın Tarımsal Kredileri içerisinde bulunan ve özellikle Hayvansal Üretime Yönelik olarak kullandırılan Sütçü ve Kombine Sığır Yetiştiriciliği, Damızlık Düve Yetiştiriciliği Büyükbaş Hayvan Besiciliği ve Küçükbaş Hayvancılık kredilerinde kredi faizi üzerinden yapılan indirimlere ilişkin kriterler arasında “ÖNCELİKLİ BÖLGE” yatırımı olması halinde mevcut kredi oranından her kriter için % 10 indirim uygulanmasını sağlamaktadır.

Söz konusu kararda bahse konu “ÖNCELİKLİ BÖLGELERİN” ise nereleri olacağı henüz açıklanmamışken konunun önemi tarafımızca göz önünde bulundurulmuştur.

Bir Tarım ve Hayvancılık şehri olan İlimiz ve Bölgemizdeki hayvancılık yatırımlarının söz konusu indirimlerden en üst düzeyde yararlanmasını teminen, açıklanacak olan “ÖNCELİKLİ BÖLGELER” içerisinde Balıkesir’in de yer alması için kararın yayınlanmasından bu yana Balıkesir Ticaret Odası, Balıkesir Sanayi Odası ve Balıkesir Ticaret Borsası olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ziraat Bankası nezdinde girişimlerimizi başlatmış, ayrıca Balıkesir Milletvekillerimizden de konu ile ilgili desteklerini talep etmiştik.

Bu çabalarımızın karşılığında 25 Mart 2020 tarih ve 31029 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Tarım Kredi Kooperatiflerince Tarımsal Üretime Dair Düşük Faizli Yatırım ve İşletme Kredisi Kullandırılmasına İlişkin Uygulama Esasları Tebliği” ile Balıkesir “ÖNCELİKLİ BÖLGE” ilan edilmiştir.

Böylece İlimizdeki Tarım ve Hayvancılık Yatırımcıları tüm kriterleri karşıladıklarında %100’e varan indirimlerle söz konusu desteklerden yararlanma imkanına kavuşmuşlardır.

Balıkesir’in Öncelikli Bölge ilan edilmesinde büyük emek harcayarak bizlere destek olan Balıkesir Milletvekillerimiz Sayın Adil ÇELİK, Sayın Belgin UYGUR, Sayın Yavuz SUBAŞI, Sayın Mustafa CANBEY, Sayın Pakize Mutlu AYDEMİR, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Balıkesir’de Tarım ve Hayvancılığının gelişimine katkı sağlayarak Hayvansal üretim daha da arttıracağına inandığımız düzenlemenin İlimize hayırlı olmasını dileriz.  

Saygılarımızla, 

Rahmi KULA Balıkesir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali EĞİNLİOĞLU Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin ERDOĞMUŞ Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı