ÜLKEMİZDE BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİ 110 YAŞINDA

0
1126

ÜLKEMİZDE BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİ 110 YAŞINDA

22 kasım 1928 yılında daha sonra adını İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi adını alacak olan ilk dişçi mektebinin kurulmasıyla ülkemizde bilimsel dişhekimliği başlamıştır. Türk Dişhekimleri Birliği’nin 1996 tarihli başvurusunun onaylanmasıyla da bu tarihten itibaren 22 Kasım ülkemizde Dişhekimliği Günü, içinde bulunduğu hafta da Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Ülkemiz son yıllarda üretimden hızla uzaklaşıp tarım dahil tüm ürünlerde dışa bağımlı hale gelmiştir.Bizler dışa bağımlılığı en çok hisseden meslek grubuyuz.Ülkemizde yaşanan her ekonomik kriz ve hızla yükselen döviz kurlarıyla artan tedavi maliyetleri meslektaşlarımızı zor durumda bırakmaktadır. Bu yüzden gerek cihaz gerekse malzeme üretiminde yerli sanayimiz desteklenmelidir. Son 10 yıldır dişhekimliği eğitimi alanında insan gücü planlaması ilkeleriyle bağdaşmayacak şekilde birbiri ardına dişhekimliği fakülteleri açılmış ve öğrenci kontenjanlarında kaygı verici artışlar yaşanmıştır. 2002 yılında 19 olan dişhekimiği fakülte sayısı bugün 86’ya, 2005 yılında 960 olan kontenjan 2018’de 4991’e ulaşmıştır. Ülkemizde bugün itibari ile 30.000 olan dişhekimi sayısı 2023 yılında 60.000, 2028 yılında ise 90.000 civarında olacaktır. Tüm bunlara bakıldığında önümüzdeki 10 yıl içerisinde işsiz dişhekimleri ve mesleğinin dışında başka alanlarda çalışmak durumunda kalan dişhekileriyle karşı karşıya gelinmesi kaçınılmaz olacaktır.

Sağlıkta şiddeti önlemek amacıyla  çıkarılan son torba yasa beklentilerimizin çok uzağında kalmıştır.Bu konuda yapılan yasal düzenlemelerin tekrar gözden geçirilmesini umuyor, sağlıkta yaşanan şiddetin bir an önce son bulmasını diyoruz.

Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen gerek kamuda gerekse özelde mesleğini özveri ile yerine getirmeye çalışan tüm meslektaşlarımın 22 Kasım Dişhekimliği Gününü kutluyorum.

     Burak Saran

                                                                           Balıkesir Dişhekimleri Odası Başkanı